Gunesbal.com

Bal hakkında her şeyi buradan sizlerle paylaşacağız. Ana Konularımız; Balın Faydaları, Balı yemek ve tatlı tarifleri ve Arılar - Arıcılık belgeselleri

Fenni Kovanda arıcılık

Kara kovandan farklı olarak genellikle kestane ağacı tahtasından sandık biçiminde yapılmaktadır. Koloninin kalabalığına göre bir veya iki katlı yapılabilmektedir. İçine arının petekleri yapacağı hazır çıtalar konulmaktadır. Arının bakımı açısından oldukça kolaylık sağlayan bu sistem son yıllarda tercih edilen arıcılık biçimi olarak öne çıkmıştır. 


Kara kovan balı tercih sebebi olmakla birlikte balın kalitesini belirleyen asıl etken, arıcılığın yapıldığı yerdir. En önemli etken ise yerleşim yerlerine uzak olması ve bölgede tarımsal ilaçlamanın yapılmamasıdır. 
Baharla birlikte başlayan doğadaki hareketlilik aylarca farklı bitkilerin ve ağaçların çiçek açmasıyla devam etmektedir karadenizin yeşillikler denizinde. Ve arılar uçuşur ortalıkta, ta ki kış gelene kadar. Onca zaman çalışmalarının sonucunda eşsiz bir ürün sunarlar bize. 

Tüketimi 
Günde iki tatlı kaşığı baldan fazlası tüketilmemelidir. Tüketiminde tahta veya plastik kaşık kullanılması, içerdiği minerallerin korunması bakımından önemlidir.

Rate this blog entry:
Kara Kovanda Arıcılık
Artvin Zeytini

Comments

 
No comments yet
Already Registered? Login Here
Guest
Cuma, 02 Aralık 2022

Captcha Image