Gunesbal.com

Bal hakkında her şeyi buradan sizlerle paylaşacağız. Ana Konularımız; Balın Faydaları, Balı yemek ve tatlı tarifleri ve Arılar - Arıcılık belgeselleri

Yatmadan önce bal yemek ne işe yarıyor?

Yatmadan önce bal yemek ne işe yarıyor?

İncelmek isteyenlere sevinecekleri bir haberimiz var. Yatmadan önce bir kaşık bal yemek, bir beden incelmeye yardımcı oluyor.

Rate this blog entry:
Continue reading
3204 Hits
0 Comments

Bal hakkında doğru bilinen yanlışlar

Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, kanser hücresine bal konulunca zamana bağlı olarak çam balı, kestane balı ve sedir balının hücrenin gelişimini engellediğinin görüldüğünü belirterek, "Ancak sahte bal kanser hücresini geliştiriyor, kanseri de tetikliyor. Sahte bal yapanlar masum değil, insan hayatına kasteden bir yönleri de var." dedi.

Rate this blog entry:
Continue reading
6979 Hits
0 Comments

Mutlu olmanın yolu bal ürünlerinden geçiyor

Mutlu olmanın yolu bal ürünlerinden geçiyor 
- Romanyalı Apidiyetisyen Varadi"Şeker yerine bal tüketin"

AYDIN (İHA) - Aydın Arı Yetiştiricileri Birliği öncülüğünde düzenlenen 'Apiterapi" konferansına konuk olarak katılan Romanyalı Apidiyetisyen Alina Varadi, arı ürünleri tüketiminin insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Rate this blog entry:
Continue reading
2504 Hits
0 Comments

Türkiye'nin bal ihracatı gelirinde büyük artış

Türkiye, bal üretimini hayata geçirilen eylem planıyla 2015'te 107 bin tonla dünya ikinciliğine taşırken, ihracatını da 5 yılda 5 katına çıkardı.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, dünya bal üretiminde Çin'in ardından ikinci sırada yer alan Türkiye'de arıcılık sektörü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığınca orman köylüsüne verilen teşvik ve desteklerle her yıl daha da gelişiyor.

Rate this blog entry:
Continue reading
2551 Hits
0 Comments

Bal: Mevsim değişiklikleriyle başa çıkmanın en tatlı yolu

Mevsim değişiklikleriyle başa çıkmanın en tatlı yolu “bal” bağışıklık sistemini güçlendiriyor… Havaların bir sıcak bir soğuk seyrettiği bu günlerde, mevsim değişikliğinin etkisiyle soğuk algınlığının ve mevsimsel hastalıkların görülme sıklığında da ciddi bir artış gözleniyor.

Mevsim değişikliği nedeniyle ortaya çıkan ve büyük küçük herkesi etkileyen bu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekiyor. Halsizlik, yorgunluk, isteksizlik belirtileriyle gelip bünyeye yerleşen soğuk algınlığına karşı direnç kazanmak için doğal ilaç “bal“dan faydalanmak da mümkün olabiliyor. 

Rate this blog entry:
Continue reading
2998 Hits
0 Comments

Üniversite onay verdi, bir kilosu 1200 liradan satışa çıktı: 1 gramı 15 kilo ete eş değer

Rize'de kilogramı 900 TL’den satışa çıkan Anzer Balı’nın ardından Anzer Poleni’de kilogramı bin 200 TL’den satışa çıktı.

Geçtiğimiz hafta Hacettepe Üniversitesi’nin onaylayıp raporladığı Anzer Balları’nı kilosu 900 TL’den satışa sunan Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yine Hacettepe Üniversitesi’nde tahlilleri yapılarak Anzer Poleni olma özelliği taşıyan polenleri kilosu bin 200 TL’den satışa sundu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Anzer Ballıköy Kooperatif Başkanı Osman Civelek, “Üreticilerimizden aldığımız polenleri Hacettepe Üniversitesi'ne göndermiştik. Burada Anzer Poleni olma özelliği taşıyan polenler raporlanıp bize gönderildi. Biz olumlu rapor alan polenleri şişeleyip mühürledik. Polenlerimiz 100, 200 ve 400 gramlık şişelerde satılacak. 100 gram polen 130 TL, 200 gram polen 240 TL ve 400 gram polen 470 TL’den satılacak. Bu yıl Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilen polenlerden sadece 130 kilosu olumlu rapor aldı” dedi.

10 Gramı 1 kilo bal eş değer

Civelek, polenin bala oranla kat kat daha faydalı olduğunu ifade ederek “Polenin bala oranla kat kat daha fazla yararlı mineraller içerdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

10 gram polenin 1 kilo bala eş değer olduğu belirtiliyor. Bizim bu yönde bilimsel bir araştırmamız olmadı.

Ancak yapılan bilimsel araştırmalar 1 gram polendeki B5 vitamininin 15 kilo et ve 90 kilo sütte bulunduğunu ortaya koyuyor. Polenin özellikle çocuklar için çok faydalı olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Rate this blog entry:
Continue reading
2796 Hits
0 Comments

Arı ürünlerinin Kullanıldığı hastalıklar

Bir önceki yazımızda arı ürünlerinin özelliklerinden bahsetmiştik. Bültenimizin bu sayısında bal, polen, propolis, bal mumu, arı sütü ve arı zehiri gibi arı ürünlerinin de insan sağlığına olan etkilerini 148 bilimsel referansın eşliğinde inceleyeceğiz.

Rate this blog entry:
Continue reading
5405 Hits
0 Comments

Kanseri bal sayesinde yendi

Kastamonu'da, sekiz yıldır kanser mücadelesi veren 52 yaşındaki Necati Esiroğlu, sadece Ilgaz'da bulunan arıların yaptığı bal sayesinde kanseri yendi.

Kastamonu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nden emekli olan Necati Esiroğlu, 2003 yılında ishal, iştahsızlık ve halsizlik nedeniyle hastaneye müracaatta bulundu.

Rate this blog entry:
Continue reading
3695 Hits
0 Comments

Arılar ilk kez nesli tükenmekte olan canlılar listesine girdi

Albert Einstein'ın "Arılar yeryüzünden yok olursa insanların 4 yıl ömrü kalır" teorisini akıllara getiren bir olay yaşandı. ABD'de arılar ilk kez nesli tükenmekte olan canlılar listesine girdi.

CNN International’in haberine göre Amerikan Balık ve Vahşi Yaşam Enstitiüsü uzun yıllardır süren araştırmanın sonucunda, Hawaii kökenli 7 arı türü 31 Ekim tarihinde listeye alınacağı duyuruldu.

Meyve, sebze ve yemişlerin üretimi için gerekli olan polen yayılımını sağlayan arılar gıda endüstrisi için hayati önem taşıyor.

Yıllık 9 milyar dolarlık tarım yapılmasını arılara borçluyuz diyen uzmanlar orman yangınları, yaşam alanlarının tahrip edilmesi gibi sebeplerle arıların yıllar içinde sayılarının korkutucu oranda azaldığını
belirtiyorlar.

Nesli tükenmekte olan canlılar olarak ilan edilen arı türleri için devletin fonladığı koruma ve iyileştirme programlarına başlanacak.

Rate this blog entry:
Continue reading
2886 Hits
0 Comments

Propolis kanser hastaları için yeni bir umut oldu!

Şifa kaynağı arıların her gün yeni bir özelliği keşfediliyor

Rate this blog entry:
Continue reading
3047 Hits
0 Comments

Stres İle Başa Çıkmanın Reçetesiz İlacı

Hayatımızın önemli bir kısmını geçirdiğimiz işyerinde yaşadığımız stresle başa çıkmanın doğal yollarından biri düzenli bal tüketimi.
Rate this blog entry:
Continue reading
2812 Hits
0 Comments

Artvin Zeytini

 

Artvin’in Çoruh Nehri kıyısındaki bölgelerinde yetişen özellikle de Yusufeli ve Artvin Merkez’de sıkça görülen zeytin ağacından elde edilir. Çoruh Nehri kıyısında yetiştiği için farklı özelliklere sahip olan zeytin sıkça talep görür. 

Rate this blog entry:
Continue reading
5719 Hits
0 Comments

Fenni Kovanda arıcılık

Kara kovandan farklı olarak genellikle kestane ağacı tahtasından sandık biçiminde yapılmaktadır. Koloninin kalabalığına göre bir veya iki katlı yapılabilmektedir. İçine arının petekleri yapacağı hazır çıtalar konulmaktadır. Arının bakımı açısından oldukça kolaylık sağlayan bu sistem son yıllarda tercih edilen arıcılık biçimi olarak öne çıkmıştır. 

Rate this blog entry:
Continue reading
3666 Hits
0 Comments

Kara Kovanda Arıcılık

Kafkas arıları kovanlarından her bahar bir veya iki kez yeni koloniler üretirler. Bölgede bu yeni koloniler yavru olarak da isimlendirilmektedir. Geçmişte kovandan çıkan yeni yavruya dokunulmaz, koloni öncüleri vasıtasıyla kendine bir kovan bulur ve o kovana yerleşirdi. Arıcılık yapan aileler kendi boş kovanlarının etrafında uçuşan öncü arıların hareketliliğiyle yeni koloninin kendi kovanlarına yerleşip yerleşmeyeceğini bilirdi.  

Rate this blog entry:
Continue reading
3103 Hits
0 Comments

Propolis nedir? Faydaları nelerdir?

Propolis, bir çok kanser hastasının yeni umudu oldu, faydaları saymakla bitmiyor...

Propolis nedir?

Propolis, yapışkan, reçinemsi bir maddedir. Bal arıları değişik bitkilerden toplayarak kovanlarına getirirler. Arılar kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için üzerini propolisle kaplarlar.

Rate this blog entry:
Continue reading
2775 Hits
0 Comments

'Firari' arıların peşine düşüp bal topluyor; 3 katı fiyata satıyor

Antalya'nın Akseki ilçesinde arıcılık yapan Mehmet Kara, kovanlarından kaçarak su kenarlarına gelen arıların peşine düşüp, doğada kendiliğinden yaptıkları kovanları buluyor.

Rate this blog entry:
Continue reading
2653 Hits
0 Comments

1 Kilo Anzer Balının fiyatı

Tаm bir şifа kаynаğı оlаn Anzer Balı’nın 2016’dаki satış fiyаtı dudаk uçuklаtıyоr. Anzer Bаllıköy Kооpеrаtifi Bаşkаnı Osmаn Civelek, bu yıl ki bаl fiyаtını 900 TL olarak аçıklаdı. Civelek, Anzer Balı ilе ilgili olarak “Şu günlerde аrıcılаrımız bаl üretimi için kоvаnlаrını Anzer Yаylаsı’nа çıkаrtmış bulunuyorlar. Yаklаşık 200 ürеticimiz 3 bin kоvаndа ürеtim yаpmаktаdır. Bu yıl hаvа şаrtlаrı bаştа birаz bоzuktu аncаk önümüzdеki günlerde hаvа şаrtlаrının bаl üretimi için еl vеrişli оlаcаğı yönündе bеklеntilеrimiz vаr. Bu yıl dа gеçtiğimiz yıl оlduğu gibi iyi bir rеkоltе bеkliyоruz” dеdi.

Rate this blog entry:
Continue reading
3494 Hits
0 Comments

Rüyada petekli bal satın almak

Sermed F. (43) adlı okurumuz, rüyada petekli bal satın almak rüya tabirini sordu. Rüya yorumum şu şekilde;

Rate this blog entry:
Continue reading
9087 Hits
0 Comments

Rüyada bal vermek

Medet M. (65) adlı okurumuz, rüyada bal vermek rüya tabirini sordu. Rüya yorumum şu şekilde;

Rüyada bal vermek, dertlerden kurtulacağına, kariyerinde yükseleceğine, yeni fırsatlar bulacağına, mirasa konmaya olarak aktarılır. Bal vermek rüyası, belaları atlatmaya, hayalinin gerçekleşeceğine, imanlı yaşamaya delalet eder. Aniden gelen habere, sevilen bir yakın ile kısa süreli bir geziye çıkılacağına, gittiği yolda muvaffak olacağına olarak yorumlanır.

Rate this blog entry:
Continue reading
24734 Hits
0 Comments

Rüyada arıdan bal almak

Bahattin R. (26) adlı okurumuz, rüyada arıdan bal almak rüya tabirini sordu. Rüya yorumum şu şekilde;

Rüyada arıdan bal almak, iyiliğin karşılığını alacağına, hatadan dönmeye, sakin bir yaşama, yuva kurmaya işaret eder. Arıdan bal almak için ayrıca, pişmanlık duymamaya, hayalinin gerçekleşeceğine, güzel günlere erişmeye yorumlanır. Iyi servet kazanmaya, aniden gelen habere, bencillikten kurtulmaya olarak betimlenir.

Rate this blog entry:
Continue reading
5766 Hits
0 Comments