Bilimsel Araştırma Projeleri çalışma ekibi, arı ürünleri ile tedavi (Apiterapi) araştırma çalışmalarını sürdürüyor.

on Pazar, 20 Temmuz 2014. Posted in Bal Haberleri

Bilimsel Araştırma Projeleri çalışma ekibi, arı ürünleri ile tedavi (Apiterapi) araştırma çalışmalarını sürdürüyor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ)'nde veteriner, tıp, ziraat, diş hekimliği ve mühendislik fakültelerinden çok sayıda bilim adamının katılımıyla oluşturulan Bilimsel Araştırma Projeleri çalışma ekibi, arı ürünleri ile tedavi (Apiterapi) araştırma çalışmalarını sürdürüyor.

 

TÜBİTAK'ın da desteklediği proje çerçevesinde apiterapi araştırmaları yanı sıra hava ve çevre kirliği risk oranının tespitinde, bu kirlilik kaynaklarının insan ve hayvan sağlığı üzerindeki muhtemel zararlarının ortaya çıkarılmasında bal arıları biyolojik araç olarak kullanılıyor. Bu yöntem ile bölgenin kirlilik derecesinin ve kirletici etmenlerin ortaya konulmasında önemli veriler elde edildiği belirtiliyor.

Apiterapi araştırma çalışmaları hakkında bilgi veren OMÜ Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Cevat Nisbet, bal, arı sütü, probolis ve polen gibi arı ürünlerinin tedavisi yöntemleri üzerinde çalıştıklarını söyledi. Projenin ikinci aşamasında arı zehrini kullanmaya başladıklarını ifade eden Dr. Nisbet, "Bunu destekleyici tedavi olarak modern tıbbın yanında kullanıyoruz. Bir de bilindiği gibi fitoterapi, bitkilerle terapi denen bir tedavi yöntemi var. Türkiye zengin flora çeşitliliğine sahip, arılar da bu bitkilerden faydalanıyor. Böylece kaliteli bal üretimi ile modern tıbba ek bir tedavi sunuyoruz." dedi.

Arı ve arı ürünlerinin maddi kayıplı, iyileşmeyen ve kangrenli yaraların, zehrinin ise romatizma, kronik ağrılar, migren, sinüzit, bazı kanser türleri ve birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığını hatırlatan Dr. Nispet, özellikle kanserli hastada çok iyi sonuçlar alındığının altını çizdi. Nispet, "Balı, yarayı temizledikten sonra sürüyoruz. Ekstra tedavi yok. Her bal tedavi edici değil. Flora değeri ne kadar yüksekse, iyileştirme etkisi de o kadar yüksektir. Polene karşı alerjisi ve astımı olan hastalar kullanmamalı." şeklinde konuştu.

Apiterapi yöntemini 'gingivit' adı verilen diş eti iltihaplanmasında kullandıklarını ve olumlu sonuçlar aldıklarını vurgulayan Nispet, "OMÜ Veteriner, Tıp, Ziraat, Diş Hekimliği, Mühendislik fakülteleri ile ortak çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalara ivme kazandırabilmek için arı araştırma merkezi kurmak istiyoruz." ifadelerini kullandı. SAMSUN CİHAN

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.