Her gün bir tatlı kaşığı kestane balı yemeli

on Pazar, 20 Temmuz 2014. Posted in Bal Haberleri

Her gün bir tatlı kaşığı kestane balı yemeli

Bir tatlı kaşığı kestane balı güç verir, iyileştirir.

Bal, bal arıları tarafından çeşitli çiçek, yaprak ve ağaçlardan toplanan nektarlardan üretilen tatlı bir besin maddesidir.

Çok eski çağlardan günümüze kadar pek çok derde deva olduğuna inanılmakla birlikte yapılan epidemiyolojik ve deneysel çalışmalarda sindirim sistemi bozukluklarına, yaralara, kalp - damar hastalıklarına, özellikle üst solunum yolu hastalıklarına ve yaşlanmaya iyi geldiği gösteriliyor.

Ülkemizde üretilen başlıca bal çeşitleri: Çam, kestane, geven, ıhlamur, pamuk, ayçiçeği, akasya, yonca, kavun, karahindiba, böğürtlen, meşe, ladin ve muhtelif çiçek ballarıdır. Tüm bunların içerisinde kestaneye özgü tadı ve kokusu olan, buruk ve birazcık da acı tadı bulunan kestane balı antiseptik ve antioksidan özelliği ile ön plana çıkıyor.

Doktorsitesi.com'un üye diyetisyenlerinden Uzman Diyetisyen Turgay Köse, kestane balının kalsiyum, potasyum, mangan ve bakır mineralinin çiçek balına göre çok daha fazla olduğuna dikkat çekti. Köse, kestane balının özelliklerini şöyle sıraladı:

ÇOK İYİ BİR ENERJİ KAYNAĞI

"Kestane balı kasları kuvvetlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etkiler gösterir. Baş, göğüs ve karın ağrılarının giderilmesine, ağız yaralarının iyileştirilmesine, üst solunum yolu enfeksiyonlarının hafiflemesine yardımcı olur. Bal, kolayca kana geçer ve iştahı artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda çok iyi bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle, zayıf ve iştahsız kimselerin, enerji harcaması yüksek olanların enerji gereksinimlerini karşılamada iyi bir alternatiftir."

İYİ BAL ŞEKERLENMEZ

Günlük 1-2 tatlı kaşığı kadar alınması yeterlidir

İyi balın şekerlenmeyeceğine ve sulanmayacağının altını çizen Köse, kestane balının nasıl kullanılabileceğini de şöyle anlattı:

"iyi bir bal şekerlenmez ve sulanmaz. Kahvaltılık olarak yenebildiği gibi tatlı yapımında da kullanılabilir. Bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay, besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellikler gösterir. Günlük 1 - 2 tatlı kaşığı kadar alınması yeterli olacaktır."

KESTANE BALI İLE ÇİÇEK BALININ FARKI

* Bir kilogram kestane balında demir 7,97 mg; çiçek balında 3.95 mg oranında bulunuyor.

* Bakır minerali kestane balında 0.44 mg, çiçek balında 0,32 mg oranında yer alıyor.

* Magnezyum oranı kestane balında 14,7 mg oranında bulunurken çiçek balında 2,0 mg kadar düşük gözükmesi dikkat çekiyor.

* Çinko oranı kestane balında 1.6 mg iken çiçek balında 4.4 mg oranında gözleniyor.

* Sodyum oranı kestane balında 41.9 mg oranında, çiçek balında ise 40.9 mg oranında bulunuyor.

* Potasyum oranı kestane balında 4850 mg olması dikkat çekerken, çiçek balında ise 998 mg olarak tespit edildi.

* Kalsiyum oranı kestane balında 426 mg iken çiçek balında 146 mg belirlendi.

Akşam Gazetesi sağlık editörüTürkan Yılmazer’e teşekkürlerimizle.

Yorumlar (2)

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.